W opracowaniu wskazuje się, że rodzina Smoleńskich z Grabienic Małych stanowiła typowy przykład przechodzenia w drugiej połowie XIX w. z stanu drobnoszlacheckiego w inteligencję. Rzeczywistość polityczna, funkcjonowanie pod zaborami kształtowały szczególne postawy patriotyczne nowo tworzącej się inteligencji. Postawy te ujawniały się w wielowymiarowości form, od aktywności insurekcyjnej w pierwszej połowie XIX w. po urzeczywistnianie ideałów pozytywistycznych w drugiej połowie XIX w. i aktywności kulturowej na początku XX w. Pojmowanie patriotyzmu jako solidnej pracy u podstaw przez członków rodziny Smoleńskich, jak też ich zdolności duchowe doprowadziły ich do pozycji luminarzy polskiego życia kulturowego. Z punktu widzenia generowania postaw patriotycznych szczególną rolę pełnił historyk i pedagog Władysław Smoleński (1851–1926) – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pozytywizmu warszawskiego.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1