Jerzy Sabinus (prawdziwe nazwisko: Georg Schuler; ur. 23 IV 1508r. w Brandenburgu – zm. 2 XII 1560r. we Frankfurcie nad Odrą) był dyplomatą, poetą, cenionym znawcą literatury greckiej i rzymskiej, jej tłumaczem, edytorem i komentatorem oraz pierwszym rektorem Uniwersytetu Albertyna w Królewcu.
Poezja Sabinusa pełna jest opisów różnych punktów zwrotnych w życiu poety, najważniejsze to: studia na Uniwersytecie w Wittenberdze, relacje przyjacielskie ze swoim nauczycielem - Filipem Melanchtonem, ślub z Anną Melanchton, ważna dla każdego humanisty podróż do Italii, objęcie stanowiska rektora na nowo założonym Uniwersytecie w Królewcu i związana z tym przeprowadzka, śmierć żony, wyjazd z Królewca i ponowny powrót oraz odbyte misje dyplomatyczne.
Sabinus kształcił się na uniwersytecie w Wittenberdze, gdzie poznał Filipa Melanchtona, a w roku 1536 ożenił się z jego córką Anną (Elegie III 1-7). Anna Melanchton była kobietą nieprzeciętną, bardzo dobrze wykształconą i niebywale zdolną. Poeta w wielu utworach mocno akcentuje pochodzenie Anny, ożenek z córką jednego z największych uczonych z pewnością przysporzył mu sławy, do chrztu niósł Annę sam Marcin Luter (El. VI 7).
Kolejnym punktem zwrotnym dla poety była podróż do Italii, którą odbył w latach 1533-1534 (Hodoeporicon itineris Italici). Sabinus wyprawił się w tę długą i niebezpieczną podróż w celu edukacji oraz aby zawrzeć nowe znajomości, dzięki którym został włączony do grona elity humanistycznej ówczesnej Europy. Podczas tej peregrynacji poznał Aleandra, Lazzarra Bonamica, Joannesa Baptistę Egnatiusa i weneckiego kardynała Piotra Bemba, z którym przyjaźnił się do śmierci przyjaciela.
Kolejną zmianą w życiu poety była przeprowadzka do Królewca i objęcie stanowiska pierwszego rektora Uniwersytetu Albertyna w Królewcu w 1544 roku (El. V 6-10, VI 3,5, 6).
W Królewcu 27 lutego 1547 roku w wieku 25 lat zmarła żona poety Anna z domu Melanchton. Po czterech latach sprawowania urzędu rektora w roku 1547 zrezygnował z tej funkcji i opuścił Królewiec. W latach 1552 i 1553 powrócił tam ponownie na stanowisko rektora.
W artykule przedstawiam zarówno te dobre, jak i te złe momenty w życiu poety, które rozrzucił po kartach wielu swoich utworów.
Zasady cytowania
Wskaźniki altmetryczne
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1