W 2024 r. mija 160. rocznica urodzin oraz 90. rocznica śmierci wybitnego filozofa, teologa, pedagoga i wychowawcy Stanisława Dunina-Borkowskiego. Pochodził on ze znanej lwowskiej rodziny, ale należał do niemieckiej prowincji Towarzystwa Jezusowego i publikował przeważnie po niemiecku. Celem artykułu jest ukazanie drogi edukacyjnej tego prawie nieznanego w Polsce myśliciela oraz jego działalności nauczycielskiej i wychowawczej. W rekonstrukcji życiorysu Dunina-Borkowskiego wykorzystano jego pedagogiczną autobiografię, dokumenty źródłowe wytworzone w zakonie jezuitów oraz starsze opracowania. Efektem jest zarys biografii uzupełniający wiedzę o niektórych etapach życia Dunina-Borkowskiego, korygujący błędne informacje oraz osadzający jego doświadczenia edukacyjne w kontekście jezuickiej formacji i form działalności. Tekst może posłużyć jako wstęp do dalszych badań na temat poglądów pedagogicznych tego zasłużonego jezuity koncentrującego się głównie na edukacji przyszłych liderów.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1