Dietrichowi Bonhoefferowi będącemu etykiem przyszło żyć w czasach terroru nazistowskiego. Jego dramat pogłębiał fakt, iż Niemcy nie byli jego wrogami, lecz rodakami. Jako duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, chciał być wierny nauce Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jako etyk i teolog nie mógł iść na kompromis z nazizmem. Dlatego też jego życie nacechowane jest wieloma rozterkami. Jedną z jego wątpliwości było pytanie: czy można zabić jednostkę, by uratować miliony? Czy Kościół powinien ulegać władzy? Swoją bezkompromisową postawę przypłacił życiem. Wykonano na nim wyrok śmierci tuż przed kapitulacją Niemiec (w kwietniu 1945 r.). Zmarł w wieku 39 lat. Był teologiem praktykiem. Nie pozostawił po sobie licznych dzieł drukowanych. Jednym z niewielu jego publikacji jest Naśladowanie. Książka, która jest jednym z najbardziej doniosłych komentarzy do Kazania na Górze. Dzieło Dietricha Bonhoeffera jest żywe do dziś. Na całym świecie działają towarzystwa jego imienia, publikuje się Naśladowanie oraz liczne publikacje traktujące o jego życiu. Jego życie wpisuje się w słowa Tertuliana: „Krew męczenników jest nasieniem chrześcijaństwa”.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1