Naukowiec i hochsztapler, literat i tajny agent, podróżnik i chemik, myśliwy i społecznik... Tymi wszystkimi określeniami opisać można Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego – jedną z najsłynniejszych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych osobistości polskiego świata literackiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego biografia to mieszanina faktów, plotek, pogłosek i umiejętnie budowanej legendy. Występowanie nazwiska Ossendowskiego w jednej z głośniejszych, międzynarodowych afer wywiadowczych; otwarcie deklarowana niechęć do bolszewizmu; znajomość z wieloma politykami i przywódcami sprawiają, że sugestie jakoby pisarz na przestrzeni lat był tajnym emisariuszem różnych rządów nabierają cech prawdopodobieństwa. Ten sam Ossendowski to jednocześnie autor powieści dla młodzieży i utworów historycznych; opiewający w swojej twórczości piękno polskich krajobrazów i narodowych bohaterów oraz filantrop fundujący w Polsce pomniki. Tyleż tajemniczy co popularny ambasador Polski w świecie.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1