Pracownicy socjalni zajmują się pomocą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, której nie są w stanie przezwyciężyć, mimo wykorzystania własnych zasobów i możliwości. W tym celu, w ramach prowadzonej pracy pomocowej, pracownicy socjalni wykorzystują różne metody i narzędzia. Czy możliwe jest jednak, aby pracownik socjalny w swojej zawodowej działalności stosował jednocześnie metody naukowe? Jakie znaczenie może mieć wykorzystanie metody biograficznej w praktyce pracy socjalnej? W niniejszym artykule podjęto próbę odpowiedzi na powyższe pytania. W tym celu dokonano podziału opracowania na kilka części. Pierwszą z nich stanowi wprowadzenie, uzupełnione o wyjaśnienie kluczowych pojęć. Następnie dokonano krótkiego omówienia biografii jako metody stosowanej w naukach społecznych. W kolejnej części wskazano na terapeutyczny wymiar, jaki może nieść praca biograficzna, co stanowi swoisty wstęp do scharakteryzowania możliwości wykorzystania podejścia biograficznego w pracy socjalnej. Taki układ treści pozwolił na postawienie wniosku, iż pracownik socjalny w procesie pomocowym może stosować pewne elementy metody biograficznej, a także czerpać inspiracje z badań przeprowadzonych tą metodą na beneficjentach instytucji pomocowych.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1