Życie Karola Wojtyły obfitowało w wiele wydarzeń wzniosłych i dramatycznych. Jego biografia miała znaczący wpływ na kształtowanie się poglądów tego myśliciela na temat człowieka i jego egzystencji. Stawiał on wysokie wymagania sobie i innym. Był i jest przykładem osoby, która skutecznie zmierzała ku świętości. Jako Jan Paweł II spotykał się z ludźmi z prawie wszystkich zakątków świata, prowadził z nimi dialog, nauczał, doradzał i napominał. Szczególne miejsce w jego sercu mieli reprezentanci młodego pokolenia, o których prawa zabiegał. Wielokrotnie wskazywał, że wychowanie jest najważniejszym zadaniem kultury i ma istotne znaczenie dla kształtowania stosunków społecznych.
Nawiązując do faktów z życia Ojca Świętego, autorka poszukuje wskazówek dla teorii i praktyki edukacyjnej. Zachęca do refleksji na temat wychowania integralnego obejmującego rozwój ludzkiej osoby w wielu wymiarach (m. in. umysłowym, estetycznym, moralnym, religijnym, społecznym, patriotycznym, fizycznym i zdrowotnym). Losy i twórczość wielkiego Polaka od dziesięcioleci inspirują do podejmowania działań związanych z samodoskonaleniem oraz służbą Bogu i bliźniemu.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1