Młodzi ludzie w dzisiejszej rzeczywistości czują się coraz bardziej zagubieni moralnie i duchowo. Takiej sytuacji niewątpliwie sprzyja brak uniwersalnych wartości, filarów, na których opierają się określone wzorce i modele zachowań, a także obecny indywidualizm i pluralizmu zasad, subiektywizm wartości i norm. W obliczu tych zagrożeń szczególną rolę odgrywają wzory osobowe, które mogą zainspirować do wybierania drogi „pod prąd”, poszukiwania tego, co prawdziwie jest wartościowe. W niniejszym artykule odwołałam się do świadectwa życia Chiary „Luce” Badano – Błogosławionej Nastolatki, patronki młodzieży, współczesnej świętej. Dziedzictwo, które pozostawiła po sobie – w postaci przykładu krótkiego, ale duchowo bogatego życia – nieustannie jest odkrywane przez dzisiejszych nastolatków i stanowi inspirację do podejmowania wysiłku, by wzrastać duchowo i moralnie, bardziej „być” niż „mieć”, a tym samym potwierdzić swoją osobową godność, być osobą nie tylko na płaszczyźnie ontologicznej, ale stać się nią faktycznie.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1