Młodzi ludzie w dzisiejszej rzeczywistości czują się coraz bardziej zagubieni moralnie i duchowo. Takiej sytuacji niewątpliwie sprzyja brak uniwersalnych wartości, filarów, na których opierają się określone wzorce i modele zachowań, a także obecny indywidualizm i pluralizmu zasad, subiektywizm wartości i norm. W obliczu tych zagrożeń szczególną rolę odgrywają wzory osobowe, które mogą zainspirować do wybierania drogi „pod prąd”, poszukiwania tego, co prawdziwie jest wartościowe. W niniejszym artykule odwołałam się do świadectwa życia Chiary „Luce” Badano – Błogosławionej Nastolatki, patronki młodzieży, współczesnej świętej. Dziedzictwo, które pozostawiła po sobie – w postaci przykładu krótkiego, ale duchowo bogatego życia – nieustannie jest odkrywane przez dzisiejszych nastolatków i stanowi inspirację do podejmowania wysiłku, by wzrastać duchowo i moralnie, bardziej „być” niż „mieć”, a tym samym potwierdzić swoją osobową godność, być osobą nie tylko na płaszczyźnie ontologicznej, ale stać się nią faktycznie.
Zasady cytowania
Wskaźniki altmetryczne
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1