Przedmiotem niniejszego tekstu są wspomnienia z okresu dzieciństwa przełomu XIX i XX wieku związane z obszarem Królestwa Polskiego. Celem badań jest wskazanie, jakie aspekty dzieciństwa pojawiają się w narracjach autorów, wywodzących się z różnych grup społecznych. Ustalenia te posłużyć mogą badaczom do podjęcia pogłębionych badań nad specyfiką dzieciństwa wskazanego okresu z uwzględnieniem najnowszych orientacji teoretycznych i metodologicznych. Analizie poddano niepublikowane dotąd pamiętniki, przechowywane w zbiorach rękopisów Biblioteki Narodowej. Kryterium wyboru materiału źródłowego stanowiła data urodzin autora (od schyłku lat 80. XIX wieku do początków wieku XX, tak, aby okres dzieciństwa przypadał na ostatnie lata zaborów) oraz terytorium Królestwa Polskiego, jako miejsca, w którym dany pamiętnikarz spędził lata dzieciństwa. Po szczegółowej analizie kilkudziesięciu pamiętników spełniających powyższe kryteria wybrano 30 rękopisów, które stanowić mogą wartościowe poznawczo źródło do badań nad dzieciństwem i wychowaniem dziecka w rodzinie w ostatnim 40. leciu funkcjonowania Królestwa Polskiego.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1