Data publikacji : 31-12-2022

Więzi z miejscem – narracyjne (re)konstruowanie tożsamości w rodzinie po-jugosłowiańskiej

Przypadek Barbary

Abstrakt

Jest to kolejny artykuł z cyklu, w którym przedstawiono wyniki pracy analitycznej oraz interpretacyjnej z realizacji projektu „Migrujące biografie – potomkowie reemigrantów z Bośni w procesie rekonstruowania tożsamości. Pedagogiczne atrybuty przekazu międzygeneracyjnego w świetle historii życia”. Inspiracją do podjęcia badań były tożsamościowe identyfikacje mieszkańców powiatu bolesławieckiego na Dolnym Śląsku, którzy w 2018 r. mówili o sobie „My, Polacy z Jugosławii”, choć wielu z nich nigdy nie było w Jugosławii, a kraju tego od 1995 r. nie ma na mapie świata. W tekście dokonano analizy procesu konstytuowania się tożsamości na podstawie znaczenia, jakie jedna z uczestniczek badań, Barbara, nadała przestrzeni i miejscom, które dla niej stały się zarówno źródłem wiedzy na temat własnej tożsamości, jak i inspiracją do podejmowania aktywności ukierunkowanej na zmianę otaczającej ją przestrzeni publicznej.
Odwołując się do opisu miejsca jako przestrzeni geograficznej, korzystałam z dwóch podejść teoretycznych. Pierwsze z nich reprezentuje socjolożka Martina Löw, która proponuje spojrzenie na przestrzeń z perspektywy ponowoczesnej. Drugie zaś opracowane jest przez dwóch psychologów społecznych i środowiskowych, tj. Leilę Scanell i Roberta Gifforda. Te dwie propozycje teoretyczne traktuję jako przykłady narzędzi interpretacyjnych, które z jednej strony ułatwiają zrozumienie możliwych sposobów odczytywania więzi człowieka z miejscem, przestrzenią materialną i symboliczną oraz uwzględniają emocjonalne, kognitywne i społeczne wyznaczniki relacji z przestrzenią, a z drugiej – pozwalają na rozpoznanie siły i znaczenia związku z przestrzenią, która staje się rdzeniem biograficznie konstytuowanej tożsamości.

Słowa kluczowe:

więź z miejscem, tożsamość, biograficzny przymus działania, historia rodzin po-jugosłowiańskich



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Ligus, R. (2022). Więzi z miejscem – narracyjne (re)konstruowanie tożsamości w rodzinie po-jugosłowiańskiej: Przypadek Barbary. Biografistyka Pedagogiczna, 7(2), 149–172. https://doi.org/10.36578/BP.2022.07.38

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1