Artykuł dotyczy koncepcji powołania oraz powiązanego z nim tematu autentyczności w poglądach hiszpańskiego filozofa José Ortegi y Gasseta. Rozważania dotyczące tych dwóch pojęć poprzedzone są syntetycznym opisem oryginalnych poglądów Ortegi dotyczących charakterystyki życia ludzkiego i jego odmienności od życia zwierząt. Następnie staram się przedstawić niezwykle istotną rolę, jaką powołanie zajmuje w systemie filozoficznym madryckiego myśliciela oraz szukam odpowiedzi na pytanie, czy odkrycie swego własnego powołania może być źródłem przełomu w życiu. Okazuje się, że taki przełom nie tylko jest możliwy, ale nawet, zgodnie z koncepcją Ortegi, może następować wielokrotnie w przeciągu życia jednostki. Ostatnia część artykułu poświęcona jest filozoficznym problemom i niejasnościom związanym z powołaniem i autentycznością. Owe wątpliwości wynikają z tego, że sam Ortega nie pozostawił jasnych odpowiedzi na kwestie związane przede wszystkim z problemem intersubiektywności oraz z powszechnością powołania.
Zasady cytowania
Wskaźniki altmetryczne
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1