Eustachy Tomasz Skrochowski urodził się dnia 18 września 1843 roku w Kotowej Woli, koło Tarnobrzega. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, jego rodzicami byli Manswert Skrochowski i Salomea z Olszewskich. We Lwowie uczęszczał do szkoły realnej, również we Lwowie, podjął studia w Akademii Technicznej, które ukończył z wynikiem celującym. Dodać należy, że pogłębiał swoją wiedzę w innych ośrodkach europejskich w Wiedniu i w Paryżu, uzyskując dyplom inżyniera.
W trakcie pobytu w Paryżu poznał Waleriana Kalinkę, jednego z późniejszych założycieli Zgromadzenia Zmartwychwstańców. Dnia 9 listopada 1870 roku wstąpił do Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Rok później 30 listopada złożył pierwsze śluby zakonne, a 7 listopada 1874 roku profesję wieczystą. Podjął na Sapienzy studia filozoficzne, zaś teologiczne na Uniwersytecie Gregoriańskim znajdując wielkie uznanie u Kajsiewicza i Semenenki.
W tym czasie zaprojektował ołtarz główny oraz piedestał dla XIV wiecznego, siedmioramiennego świecznika do sanktuarium maryjnego w Mentorelli, zrealizowane w latach 1881-1883. Jednak Skrochowski postanowił wystąpić z zakonu, zwolnienie ze ślubów, otrzymał dnia 21 stycznia 1882 r. i rozpoczął pracę w Krakowie, gdzie pracował m.in. jako katecheta, ale także udzielał się czynnie na polu kultury. W roku akademickim 1886/1887 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymał tytuł dr. habilitowanego w zakresie historii i estetyki.
Następnie został zatrudniony na Wydziale Teologicznym UJ, gdzie pracował krótko, bo już od 14 stycznia 1891 r. został profesorem zwyczajnym na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu we Lwowie. temat dotyczący muzeów i konieczności ich zakładania na terenach dawnej Rzeczypospolitej, poruszył Eustachy Skrochowski.
Eustachy Skrochowski wykazywał wielkie zainteresowanie starożytnością chrześcijańską, był archeologiem teoretykiem, ale także pierwszym Polakiem, który pisał artykuły poświęcone sztuce wczesnochrześcijańskiej. Koncentrował się na propagowaniu idei muzealnictwa kościelnego i ochrony zabytków. Brał czynny udział w konferencjach poświęconych tym zagadnieniom.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1