Data publikacji : 23-05-2025

Ks. Edward Nitka – animator społeczności lokalnej i sztuki ludowej

Abstrakt

Prezentowany artykuł ukazuje dzieło księdza Edwarda Nitki, jakim był rozwój aktywności twórczej mieszkańców Paszyna. Praca duszpasterska w tej parafii zaowocowała bowiem powstaniem unikatowego ośrodka sztuki ludowej, w którym w szczytowym momencie tworzyło ponad 120 artystów nieprofesjonalnych. Zaangażowanie kapłana doprowadziło do odkrycia talentu rzeźbiarskiego wśród mieszkańców, który dzięki staraniom księdza Nitki rozwinął się na niespotykaną wcześniej skalę. Paszyn stał się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku fenomenem zadziwiającym zarówno badaczy, jak i kolekcjonerów sztuki nieprofesjonalnej z Polski i zagranicy, a prace miejscowych twórców trafiły do licznych muzeów i kolekcji prywatnych. Ksiądz Nitka przez wiele lat dokumentował rozwój ruchu artystycznego w parafii prowadząc „Kronikę ekspozycji paszyńskiego talentu”, która stanowi obecnie cenne źródło wiedzy o tym ciekawym zjawisku. Dzięki charyzmie i zaangażowaniu duszpasterz stał się wzorem animatora lokalnej sztuki ludowej, a jego działalność możemy dziś analizować zarówno z perspektywy animacji kultury, jak i takich zjawisk w sztuce, jak Art Brut, czy arteterapia.

Słowa kluczowe:

ks. Edward Nitka, animacja społeczno-kulturalna, art brut, twórczość ludowa



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Zasady cytowania

Cyboran, B. (2025). Ks. Edward Nitka – animator społeczności lokalnej i sztuki ludowej. Biografistyka Pedagogiczna, 10(1), 159–174. https://doi.org/10.36578/BP.2025.10.28

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1