Data publikacji : 10-12-2017

Życiorysy edukatorów domowych i dzieci edukacji domowej – analiza fragmentów biografii publikowanych

Magda Piwowarska



Abstrakt

Edukacja domowa jest formą kształcenia nadal budzącą wiele kontrowersji. Od rodzica pragnącego zapewnić swojemu dziecku najlepsze według niego warunki do uczenia się, wymaga wiele wyrzeczeń. Co powoduje, że polscy rodzice decydują się na dość popularny w Stanach Zjednoczonych homeschooling? Jak doświadczenia i przekonania wpływają na poglądy na edukację? Jak wygląda ich codzienność? Niszowość zjawiska inspiruje do postrzegania edukatorów domowych, czy dzieci uczących się w tej formie jako obcych wśród swoich. Tej obcości badacze przyglądają się coraz chętniej. W naszym kraju również wzrasta zainteresowanie tą formą kształcenia. W artykule charakteryzuję edukację domową w Polsce. Jakie są jej początki, filozofia, z jakich powodów rodzice decydują się na nauczanie w domu własnych dzieci. Dokonałam analizy fragmentów biografii już publikowanych. Opisując poglądy rodziców na edukację, ich codzienność oraz powód dla którego zdecydowali się zrezygnować ze szkoły. Są to charakterystyczne elementy odróżniające ich biografie od biografii rodziców decydujących się na posłanie dziecka do szkoły. Opisuje także w skrócie życie Andre Sterna, francuskiego muzyka i dziennikarza, którego biografia "I nigdy nie chodziłem do szkoły" ukazała się w 2016 r. na rynku wydawniczym. Charakteryzuję także krótko wywiad narracyjny jako metodę opisywania życia ludzkiego, szczególnie wartościową przy prowadzeniu tego typu badań.

Słowa kluczowe:

edukacja domowa, biografie rodziców, André Stern, wywiad narracyjny



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Zasady cytowania

Piwowarska, M. (2017). Życiorysy edukatorów domowych i dzieci edukacji domowej – analiza fragmentów biografii publikowanych. Biografistyka Pedagogiczna, 2(1), 261–275. https://doi.org/10.36578/BP.2017.02.16

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1