Artykuł dotyczy realiów bezprawnego i niesprawiedliwego aresztowania oraz uwięzienie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, traktując je jako momenty zwrotne w jego biografii. Opracowanie składa się z trzech części. W pierwszej z nich zostaje omówione doświadczenie, jakim Prymas Wyszyński dysponował w chwili skazania go na odosobnienie i samotność. Część druga poświęcona jest omówieniu sposobu, w jaki Ksiądz Prymas przeżywał aresztowanie i odosobnienie. Natomiast w ostatniej części opisane są owoce prześladowania i odosobnienia. Są one liczne i manifestują się m.in. jako odrodzenie i umocnienie wiary, nabywanie mocy, jakby nowe narodzenie, pójście za Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, a zarazem pragnienie upodobnienia się do Zbawiciela, oddanie Mu się bezgraniczne, próba znalezienia sensu, odkrycie, że wszystko ma swoje znaczenie i odkrycie bycia narzędziem w ręku Pana i Jego Matki – Pani Jasnogórskiej.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1