Published : 2024-11-29

Aresztowanie i uwięzienie Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski jako punkty zwrotne w jego biografii

Abstract

Artykuł dotyczy realiów bezprawnego i niesprawiedliwego aresztowania oraz uwięzienie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, traktując je jako momenty zwrotne w jego biografii. Opracowanie składa się z trzech części. W pierwszej z nich zostaje omówione doświadczenie, jakim Prymas Wyszyński dysponował w chwili skazania go na odosobnienie i samotność. Część druga poświęcona jest omówieniu sposobu, w jaki Ksiądz Prymas przeżywał aresztowanie i odosobnienie. Natomiast w ostatniej części opisane są owoce prześladowania i odosobnienia. Są one liczne i manifestują się m.in. jako odrodzenie i umocnienie wiary, nabywanie mocy, jakby nowe narodzenie, pójście za Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, a zarazem pragnienie upodobnienia się do Zbawiciela, oddanie Mu się bezgraniczne, próba znalezienia sensu, odkrycie, że wszystko ma swoje znaczenie i odkrycie bycia narzędziem w ręku Pana i Jego Matki – Pani Jasnogórskiej.




Dettagli

Riferimenti bibliografici

##plugins.themes.libcom.statistics##

Authors

Download files

pdf (Język Polski)

Citation rules

Rynio, A. (2024). Aresztowanie i uwięzienie Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski jako punkty zwrotne w jego biografii. Biografistyka Pedagogiczna [Biografia Pedagogica], 9(1), 193–212. https://doi.org/10.36578/BP.2024.09.08

Altmetric indicators


##plugins.themes.libcom.share##


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1