Celem artykułu jest częściowa rekonstrukcja biografii dziewiętnastowiecznego malarza i kopisty Klemensa Rodziewicza na podstawie jego listów do Józefa Ignacego Kraszewskiego. Poznanie wybitnego pisarza stanowiło punkt zwrotny w życiu bohatera i zdeterminowało całe jego późniejsze życie. Na zbiór korespondencji będącej przedmiotem analizy składa się 137 listów pisanych przez Rodziewicza do autora – Kraszewskiego – w okresie od października 1858 do marca 1881 r. Analiza listów pozwoliła ukazać Rodziewicza jako człowieka błyskotliwego, obdarzonego poczuciem humoru, ciętym językiem, dystansem do siebie i rzeczywistości. Dzięki koneksjom z Kraszewskim obcował z przedstawicielami ówczesnej polskiej elity emigracyjnej. Jego wytrwałość i pracowitość sprawiły, że był postacią rozpoznawalną. Pobyt za granicą sprzyjał jego rozwojowi zawodowemu i awansowi społecznemu, a zawdzięczał to wszystko Kraszewskiemu, swojemu dobroczyńcy, kuratorowi, mecenasowi, zleceniodawcy i przyjacielowi, z którym znał się blisko 30 lat i na swój sposób doceniał oraz szanował, nazywając się jego sługą.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1