Published : 2023-12-30

Narracje rodzinne w perspektywie biograficznej

Abstract

Wspomnienia rodzinne relacjonowane poprzez opowiadanie są pomocne w skonstruowaniu opowieści o sobie, autonarracji, zapewniającej poczucie ciągłości siebie jako osoby i poczucie przynależności do własnej rodziny pomimo zmieniających się okoliczności. Celem artykułu jest przedstawienie narracji rodzinnych jako opowieści, które tworzą, uzupełniają, wzbogacają narrację autobiograficzną. Problem ten został wyjaśniony w oparciu o założenia teorii ekologii narracyjnej autorstwa Kate McLean oraz modelu ekologicznych systemów narracji rodzinnych Robyn Fivush i Natalie Merrill. Zgodnie z założeniami obu koncepcji opowieści, z którymi człowiek ma kontakt w biegu swojego życia, można przyporządkować do pewnych systemów, które są dynamiczne, przepuszczalne, elastyczne i pozostają ze sobą w interakcji. Dzięki temu jednostka ma dostęp nie tylko do tych narracji, które dotyczą jej samej i których jest autorem, ale także do opowieści o innych bądź o sobie tworzonych przez innych oraz do narracji kultury. Transmisję narracji pomiędzy systemami tworzącymi ekologię narracyjną człowieka umożliwia m.in. opowiadanie w rodzinie.

Keywords:

narrative, family narrative, storytelling, intergenerational transmission



Details

References

Statistics

Authors

Download files

pdf (Język Polski)

Citation rules

Mazurek, E. (2023). Narracje rodzinne w perspektywie biograficznej. Biografistyka Pedagogiczna, 8(2), 611–631. https://doi.org/10.36578/BP.2023.08.50

Altmetric indicators


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna" received funding for the years 2022-2024 from the funds of the Minister of Education and Science under the programme „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Project duration: 2023-2024.

The amount of co-financing is 65 992,00 PLN

Contract number: RCN/SP/0434/2021/1