Irena Sendlerowa to postać, „symbol” wierności Człowiekowi – Ojczyźnie - Bogu w czasach terroru wojennego. Prawda o jej życiu domaga się permanentnego odczytywania i interpretowania. Pierwszym celem artykułu jest nie tylko ukazanie dzieł jej życia, które są znane i docenione, ale szczególnie tych wymiarów (duchowo-religijnych), które nie są zauważone, bo dopiero po jej śmierci w prywatnych notatkach zapisane i przechowywane w prywatnym domowym archiwum. Drugim celem jest próba rzucenia myśli, jak czyny ludzkie (Ireny Sendlerowej) mogą stanowić imperatyw do naukowego spojrzenia na potrzebę stworzenia „pedagogii czynu”, wychodząc od czynów posiadających znaki historyczności do modelu (projektu) naukowego z obszaru pedagogii wychowującej do czynów szlachetnych.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1