Data publikacji : 28-11-2023 — zaktualizowane 28-11-2023

Anieli Marii Aleksandrowiczówny (1866-1946) działalność publiczna

Szkic do portretu działaczki oświatowej

Abstrakt

Aniela Aleksandrowiczówna była aktywną polską działaczką oświatową. Pracę zawodową w szkolnictwie łączyła z aktywnością społeczną. Bez zbędnej przesady należy stwierdzić, że nie było wówczas organizacji, stowarzyszenia, instytucji oświatowej, w której nie zaznaczyłaby swego udziału (Związek Nauczycielek, Polskie Towarzystwo Pedagogiczne, Krajowa Delegacja Towarzystw Nauczycielskich, Towarzystwo Szkoły Ludowej, Towarzystwo Oświaty Ludowej, Towarzystwo Szkoły Ludowej). Wielokrotnie wypowiadała się na temat polonizacji szkolnictwa w zaborze austriackim, a korzystając z swobód autonomicznych skutecznie prezes ten realizowała w praktyce. Reprezentowała interesy zawodowe środowiska nauczycielskiego, m.in. przygotowując petycje do Sejmu Krajowego. Zasiadając w zarządzie Polskiego Muzeum Szkolnego zabiegała o wyposażenie szkół w pomoce naukowe. Aktywność wykazywała w stowarzyszeniach społecznych (Fundusz Burs Polskich, Towarzystwo „Ochrona Młodzieży”, PCK) i kobiecych (Zjednoczenie Polskich Chrześcijańskich Towarzystw Kobiecych, Towarzystwo Zwalczania handlu Dziewczętami, Towarzystwo Kolonii Wakacyjnych dla Dziewcząt), zabiegając o tworzenie miejsc pracy w ramach „przemysłu kobiecego”. Wykazywała znaczącą aktywność publicystyczną. Podczas I wojny światowej i walk o niepodległość uczestniczyła w akcjach na rzecz wspierania żołnierza polskiego (Komitet Opieki nad Żołnierzem-Polakiem, Towarzystwo Zagród dla Inwalidów Wojennych im. T. Kościuszki). Zajmowała się niesieniem pomocy ubogim i dzieciom (Polski Komitet „Dzieci na wieś”). W 1919-1927 zasiadała w Tymczasowej Radzie Miejskiej Lwowa. Politycznie związana była z obozem narodowym. Niniejszy szkic oparty został na materiałach źródłowych archiwalnych i publikowanych, szeroko wykorzystanej prasie, literaturze wspomnieniowej (pamiętnikarskiej) oraz opracowaniach naukowych.

Słowa kluczowe:

Galicja – Małopolska Wschodnia, oświata, wychowanie, działalność narodowa, XIX-XX



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Wątor, A. (2023). Anieli Marii Aleksandrowiczówny (1866-1946) działalność publiczna: Szkic do portretu działaczki oświatowej. Biografistyka Pedagogiczna, 8(1), 147–171. https://doi.org/10.36578/BP.2023.08.24

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1