Data publikacji : 30-12-2023

Rola wsparcia społecznego w integracji międzykulturowej

Historie migrantów z czasu pandemii COVID-19 jako świadectwa biografii transgresyjnych

Abstrakt

W niniejszym artykule przedstawiam  historie migrantów w trakcie pandemii, które stanowią przykład biografii transgresyjnych: takich, w których bohaterom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych sytuacjach udało się odnaleźć siebie na nowo, odkryć swój potencjał i nowe obszary działań. Pokazuję w jaki sposób wsparcie społeczne otrzymywane przez migrantów i dawane przezeń podczas pandemii wpłynęło na proces ich akulturacji. Migranci, którzy zamiast wsparcia spotykali się z dystansem i atakami wybierali strategie separacji i marginalizacji. Dla tych, którzy otrzymali wsparcie stało się ono impulsem do transgresji w stronę integracji międzykulturowej, a nawet rozwinięcia jej z płaszczyzny relacji prywatnych do sfery działań publicznych. Otrzymanie wsparcia społecznego było momentem transgresyjnym w ich biografiach. Można tu znaleźć pewne odniesienia do koncepcji spirali życzliwości Stanisława Kawuli. Zgodnie z nią osoba znajdująca się w sytuacji kryzysowej może dokonać rozwoju i transgresji wówczas gdy jako impuls do nich otrzyma wsparcie społeczne, które nie tylko przyczynia się do rozwiązania sytuacji kryzysowej, ale również wyzwala w jednostce aktywność, sprawczość, jest katalizatorem jej działań, samorozwoju i samowychowania.

Słowa kluczowe:

integracja międzykulturowa, wsparcie społeczne, pandemia, zdrowie, biografie transgresyjne



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Zasady cytowania

Linka, A. . (2023). Rola wsparcia społecznego w integracji międzykulturowej: Historie migrantów z czasu pandemii COVID-19 jako świadectwa biografii transgresyjnych. Biografistyka Pedagogiczna, 8(2), 633–652. https://doi.org/10.36578/BP.2023.08.34

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1