Data publikacji : 31-12-2022

Miejsce w biografii jako wyraz wspólnego świata

Abstrakt

W eseistycznej formie autorka daje wyraz zainteresowaniu miejscem w biografii, postrzeganym z perspektywy pytania o świat wspólny, współtworzony nie tylko przez ludzi. Pokazuje, jak obecność miejsca w biografii przypomina o tym świecie oraz zakrywającej go dychotomii Natura–Kultura. W odniesieniu do myśli, która podważając tę dychotomię odchodzi od pojęcia Natury (jak koncepcja „ciemnej ekologii” Timothy’ego Mortona) i opierając się na materiale literackim –Przewóz Andrzeja Stasiuka – argumentuje swoją tezę o miejscu w życiowej opowieści. Warunkując możliwość snucia opowieści o życiu, miejsce jest w niej oknem na symbiotyczną rzeczywistość; świat, który nie jest wyłącznie ludzki. Konkluzje aktualizują pedagogikę miejsca, akcentując potrzebę jej zorientowania na kultywowanie świata wspólnego i nowe, regeneracyjne myślenie o uczestnictwie człowieka w życiu i trwaniu tego świata.

Słowa kluczowe:

miejsce, biografia, ludzie i nie-ludzie, wspólny świat, pedagogika miejsca



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Mendel, M. (2022). Miejsce w biografii jako wyraz wspólnego świata. Biografistyka Pedagogiczna, 7(2), 13–26. https://doi.org/10.36578/BP.2022.07.36

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1