Data publikacji : 31-12-2022

Osobiste kryzysy i wrażliwość na krzywdę

Postać Tomasza Judyma jako wzór osobowy

Abstrakt

W niniejszym artykule omawiam postać Tomasza Judyma – głównego bohatera Ludzi bezdomnych w perspektywie biograficznej. W pierwszej części wskazuje się na najważniejsze aspekty roli biografii w nauczaniu języka polskiego, a także prezentuje trudności metodologiczne i definicyjne, odnoszące się do tematyki wzorów osobowych w pedagogice. Postawione zostają dwa pytania badawcze: (1) w jaki sposób należy nauczać o wzorcach osobowych? (2) jakie wartości powinny być przekazywane poprzez nauczanie biograficzne na lekcjach języka polskiego. Następnie opisane zostają najnowsze koncepcje w metodyce polonistycznej, związane problematyką doświadczenia, dialogu i performatywności. Pokazane zostaje, w jaki sposób można wykorzystać ich odkrycia do nowoczesnego wykorzystania biografii edukacji polonistycznej (odpowiedź na pierwsze pytanie badawcze). W drugiej części tekstu refleksji zostaje poddana postać Tomasza Judyma w kontekście badań biograficznych i teorii wzorców osobowych. Wskazane zostają trudności emocjonalne bohatera, związane z jego wczesnodziecięcymi przeżyciami, które mogły skłonić go do odrzucenia prywatnego szczęścia. Następnie, wskazana zostaje wrażliwość i empatia jako cechy, którymi charakteryzował się bohater, i które powinny być przekazywane na lekcjach języka polskiego w ramach refleksji nad biografią bohatera. Pokazane zostają konkretne rozwiązania metodyczne (odpowiedź na drugie pytania badawcze). Tekst kończy się krótkim podsumowaniem i wnioskami badawczymi.

Słowa kluczowe:

Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni, Tomasz Judym, biografia



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Zdunik, J. (2022). Osobiste kryzysy i wrażliwość na krzywdę: Postać Tomasza Judyma jako wzór osobowy. Biografistyka Pedagogiczna, 7(2), 409–431. https://doi.org/10.36578/BP.2022.07.46

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1