Muzeum Fryderyka Chopina mieszczące się w Zamku Ostrogskich w Warszawie i będące częścią Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przechowuje w swoich bogatych zbiorach niezwykłą kolekcję archiwalną prof. Jana Hoffmana (1906-1995) – wybitnego pianisty i pedagoga, który przez całe swoje życie zawodowe związany był głównie z Krakowem i tamtejszą Akademią Muzyczną, której poświecił blisko 50 lat życia. Działalność Hoffmana nie ograniczała się jednak do murów uczelni. Był on aktywnym uczestnikiem gremiów różnych organizacji (Towarzystwo im. Fryderyka Chopina) oraz konkursów muzycznych, w których pełnił rolę jurora. W efekcie tak zarysowanej działalności, powstała dość bogata i ciekawa dla badaczy, spuścizna o charakterze archiwalnym. Najstarsza część dokumentacji datowana jest na 1948 r. Wśród archiwaliów uwagę zwracają te, które dotyczą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, podczas którego prof. Jana Hoffman był pięciokrotnie jurorem. Stanowią one najobszerniejszą część kolekcji. Nie mniej istotne znaczenie posiada także dokumentacja dotycząca udziału krakowskiego pedagoga jako jurora w zagranicznych i krajowych konkursach muzycznych. Częste uczestnictwo w zespołach oceniających jest potwierdzeniem autorytetu jakim cieszył się prof. Jan Hoffman w środowisku pedagogów oraz wyrazem jego niezwykłej wrażliwości i troski o piękno muzyki.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1