Data publikacji : 30-12-2023

Uczenie się z życia w narracjach biograficznych osób bezdomnych

Abstrakt

Bezdomność jest zjawiskiem występującym we wszystkich epokach historycznych. Współcześnie stanowi ono jeden z najważniejszych problemów społecznych w skali zarówno lokalnej, jak i globalnej. Zjawisko to z racji współwystępowania różnego rodzaju patologii społecznych opisywane jest w głównej mierze w sposób pejoratywny. Akcentowany jest przede wszystkim dramat poszczególnych osób, które z różnych przyczyn doświadczają deprywacji elementarnych potrzeb. W odniesieniu do tych analiz rodzi się pytanie, czy to doświadczenie może mieć jakieś pozytywne implikacje?

Artykuł opisuje refleksję osób bezdomnych dotyczącą edukacyjnych aspektów ich doświadczenia życiowego. Ramy teoretyczne stanowią koncepcję biograficznego uczenia się.

Celem badań jest poznanie i ukazanie indywidualnych doświadczeń osób bezdomnych i wyłonienie z nich elementów o charakterze pedagogicznym. Przedmiotem analizy są narracje biograficzne dotyczące doświadczenia bezdomności. W badaniach przyjęto perspektywę jakościową i paradygmat  interpretacyjny. Zastosowano metodę biograficzną. Badaniami objęto pięciu bezdomnych żyjących na terenie dużego miasta.

Wyniki badań ukazują, że każde doświadczenie ludzkie poddane refleksji biograficznej może sprzyjać zrozumieniu swojego życia oraz poznawania siebie. Uruchomienie procesu uczenia się z własnej biografii może prowadzić do przetworzenia doświadczanych traum i – co więcej – konstruktywnego wykorzystania tych elementów autobiografii do dalszego rozwoju.

Słowa kluczowe:

uczenie się dorosłych, uczenie się z życia, badania biograficzne, osoby bezdomne, bezdomność



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Zasady cytowania

Wnęk-Gozdek, J., & Sygulska, K. (2023). Uczenie się z życia w narracjach biograficznych osób bezdomnych. Biografistyka Pedagogiczna, 8(2), 653–681. https://doi.org/10.36578/BP.2023.08.41

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1