Data publikacji : 31-12-2022

Ksiądz Johannes Gehrmann między Polską a Niemcami

Przełomowe miejsca w jego biografii

Abstrakt

W artykule przedstawiono życie i działalność księdza Johannesa Gehrmanna, który związany był zarówno z Niemcami, jak i Polską, tworząc mosty pojednania między obu narodami. W jego biografii wybrano trzy główne „miejsca” będące szerszymi przestrzeniami jego życiowego zaangażowania. Są to: Warmia (Jaroty, Bartąg), północne Niemcy (Osnabrück, Fehmarn, Hamburg) oraz Misja Pojednania (Hilter, Ciechocinek, Westerplatte). W rozwinięciu szczegółowo omówiono, że na Warmii Gehrmann spędzał dzieciństwo, uczył się języka polskiego, był ministrantem. W Niemczech północnych zaangażował się w dzieło pomocy Polakom i uchodźcom z Europy Wschodniej w ostatnich latach przed upadkiem komunizmu. Natomiast idea pojednania rozpoczęła się wraz z przejęciem parafii w Hilter i nawiązaniem współpracy z kurortem w Ciechocinku, gdzie leczyli się polscy weterani wojenni. To dzięki niemu idea pojednania polskich i niemieckich żołnierzy walczących przeciwko sobie na Westerplatte nabrała realnych kształtów i została zrealizowana na początku lat 90. XX w. W zakończeniu podkreślono miejsca w biografii ks. Gehrmanna, które świadczą o trudnej polsko-niemieckiej historii i pojednaniu.

Słowa kluczowe:

Johannes Gehrmann, Warmia, północne Niemcy, Akcja Pomocy Polakom (Polenhilfe), Misja Pojednania



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Zasady cytowania

Lewandowska, I. (2022). Ksiądz Johannes Gehrmann między Polską a Niemcami: Przełomowe miejsca w jego biografii. Biografistyka Pedagogiczna, 7(2), 241–266. https://doi.org/10.36578/BP.2022.07.30

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1