Artykuł ukazuje konceptualne zasady wychowania w spuściźnie ukraińskiego pedagoga, naukowca, działacza publicznego i kulturalno-oświatowego Ostapa Makaruszki (1867–1931). Dziedzictwo pedagogiczne jest cennym źródłem wiedzy dla pedagogów i rodziców, w którym można znaleźć odpowiedzi na szereg pytań dotyczących problemów edukacyjnych młodzieży ukraińskiej. Naukowiec napisał pierwszy podręcznik z pedagogiki w języku ukraińskim ‘Nauka o wychowaniu’ (1922), w którym uzasadnia teoretyczne podstawy wychowania. Skupiono się na celu i zadaniach pedagogiki, jej źródłach teoretycznych i praktycznych, treści pojęcia ‘wychowanie’ jako naturalnej konieczności przygotowania młodzieży do przyszłego życia. Periodyzacja wiekowa wychowania dziecka uzasadniona przez pedagoga jest cenna dla teorii i praktyki wychowania. Obejmuje ona trzy okresy rozwoju fizycznego i duchowego od urodzenia do osiągnięcia dojrzałości obywatelskiej; idea narodowości (wychowanie w każdym kraju uzyskuje charakter narodowy; wychowanie w szkole powinno być zorientowane narodowościowo, wyrastać z tradycji i kultury narodu); uwzględnianie różnic płciowych w wychowaniu dziewczyn i chłopców; wyodrębniono podstawowe zasady wychowania (naturalne skłonności dziecka, temperament, zdolności fizyczne determinujące kierunek i sposoby wychowania; miejsce urodzenia (wieś/miasto), przyroda, środowisko, okoliczności życiowe etc.) oraz instytucje wychowania (rodzina, szkoła i cerkiew), które powinny harmonijnie wpływać na wychowanie młodzieży, wzajemnie się uzupełniać, budować szacunek i uznanie u młodzieży. Idee prawdy, dobra i piękna są stałe w wychowaniu ukraińskiej młodzieży. Wojna ma negatywny wpływ na wychowanie młodzieży, jest nieludzkim sposobem rozwiązywania problemów. Środkami wychowania patriotycznego są gry, przedmioty, festyny ludowe, spacery i inne.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1