Data publikacji : 08-12-2021

Czas i myślenie w kategoriach teoretycznych

Konteksty antropologiczno-metodologiczne a specyfika badań biograficznych

Abstrakt

Treść artykułu dotyczy specyfiki badań biograficznych, analizowanej w kontekście pojęcia czasu oraz myślenia w kategoriach teoretycznych. Wyżej przywołane perspektywy posiadają wymiar antropologiczno-metodologiczny i akcentują interpretatywny wymiar tego podejścia badawczego. Celem artykułu jest wskazanie znaczenia koncepcji myślenia w kategoriach teoretycznych - sformułowanej przez Philipa C. Salzmana na gruncie współczesnej antropologii społeczno-kulturowej – dla uprawiania badań biograficznych. Powyższa koncepcja odczytywana jest w tym przypadku jako perspektywa epistemologiczna, wskazująca określony status i kierunek poszukiwań badawczych oraz wypływające z nich interpretacje. Jest to propozycja aplikacji, jak to nazywa Wojciech J. Burszta – „podstaw antropologicznie stanowionej wiedzy”, w przestrzeń badań biograficznych. W tej perspektywie czas jest przykładem pojęcia kategoryzującego zjawiska/doświadczenia w odniesieniu do fenomenu biografii oraz jej kontekstów indywidualnych i społeczno-kulturowych.

Słowa kluczowe:

badania biograficzne, czas jako kategoria, konteksty antropologiczne, myślenie w kategoriach teoretycznych



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Zasady cytowania

Wróbel, A. (2021). Czas i myślenie w kategoriach teoretycznych: Konteksty antropologiczno-metodologiczne a specyfika badań biograficznych. Biografistyka Pedagogiczna, 6(1), 279–294. https://doi.org/10.36578/bp.2021.06.35

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1