W artykule została przedstawiana przegrana biografia, czyli historia osoby, która od dzieciństwa bryka się z trudnościami wynikającymi z pochodzenia z rodziny z problemem alkoholowym. W niniejszym opracowaniu wykorzystano relacje mieszkanki małego miasteczka w województwie dolnośląskim, która wychowała się w rodzinie z problemami alkoholowymi. Relacja kobiety pozwala na zwrócenie uwagi na znaczenie socjalizacji pierwotnej jako czynnika decydującego o przebiegu całego życia człowieka. Wychowanie w rodzinie z problemami alkoholowymi spowodowało deficyt takich potrzeb jak” miłości, akceptacji i bezpieczeństwa. Ich pozyskanie wyznaczyło losy dorastającej kobiety. Przyczyniły się m.in. do licznych ucieczek z domu dziecka do matki, która wcześniej ją odtrąciła dla alkoholu. Wydawało się, że potrzeby miłości, akceptacji i bezpieczeństwa zostały zrealizowane wówczas, gdy poznała swojego partnera. Jednak w tym przypadku kobieta kopiowała zachowania swojej matki, czyli stopniowo popadała w uzależnienie alkoholowe. To wskazuje jak bardzo na jej życiu zaważyła socjalizacja pierwotna. To właśnie problem alkoholowy spowodował, że nie mogła wyzwolić się z tych samych, jak u matki, problemów życiowych. To on przyczynił się do tego, że kobieta przegrała swoje życie, swoją biografię.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1