Tytuł opracowania nawiązuje do tytułu szkiców filozoficznych Myślenia według wartości autorstwa ks. Józefa Tischnera. Przestrzeń (w) dialogu pedagogów serca – to ukazanie osobowych doświadczeń i dwóch perspektyw zaangażowania (działania) na rzecz drugiego człowieka. Świat wartości jako płaszczyzna (w) dialogu ukazana jest w treściach doświadczeń i refleksji Marii Grzegorzewskiej (1888 - 1967) – człowieka wielkiego serca oraz Marii Łopatkowej (1927-2016) - pedagoga serca. W intersubiektywnej przestrzeni doświadczeń wybrzmiewa wrażliwość aksjologiczna pedagogów zaangażowanych. Ukazane myśli i refleksje odsłaniają humanizm idei oraz wymiary działalności pedagogów serca na wielu polach praktyki. To co łączy i przenika obie postaci – to relacja wartości. Ukazane doświadczenia osobowe i przytoczone narracje kobiet – pedagogów serca - są w istocie obrazem filozofii osoby. W personalnym dialogu obecne są twórcze inspiracje. Perspektywa prowadzonych rozważań dokonywana jest w trzech płaszczyznach odniesienia: dialogu z drugim w obszarze zaangażowania sercem, spotkania pedagogów w obszarze wymiany myśli wokół wartości osobowych doświadczeń życiowych oraz istoty i znaczenia aktywności człowieka –gotowego do przekraczania siebie - jako sprawczej transgresji o charakterze twórczym.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1