Postanowiłam rozpocząć rozważania od rekonstrukcji kluczowych dla pisarstwa biograficznego pojęć po to, by przyjrzeć się relacjom między nimi oraz poszukać odpowiedzi na pytanie co jest tworzywem biografii, jaką rolę pełni w niej prawda, a jaką fikcja. Następnie analizuję procesy zachodzące w badaniu biograficznym, którego istotnym elementem nie jest jedynie opowiadanie i zbieranie materiału badawczego: wywiad narracyjny, rozmowa biograficzna pełnią także funkcje sprawczą i terapeutyczną, a rekonstrukcja wydarzeń poprzez możliwość odnalezienia momentów przełomowych, nazwania doświadczeń krystalizujących w biografii, wspiera procesy konstruowania tożsamości, prowokuje do stawiania istotnych egzystencjalnie pytań, w niektórych wypadkach umożliwia także dokonanie procesu biografizacji. Na zakończenie nieco miejsca poświęcam autoetnografii i jej związkom z autobiografią.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1