Data publikacji : 08-12-2021

Biografie i badania biograficzne – pojęcia, tworzywo, funkcje

Dlaczego warto gromadzić wspomnienia?

Abstrakt

Postanowiłam rozpocząć rozważania od  rekonstrukcji kluczowych dla pisarstwa biograficznego  pojęć po to, by przyjrzeć się relacjom między nimi oraz  poszukać odpowiedzi na pytanie co jest tworzywem biografii, jaką rolę pełni w niej prawda, a jaką fikcja. Następnie analizuję procesy zachodzące w badaniu biograficznym, którego istotnym elementem nie jest jedynie opowiadanie i zbieranie materiału badawczego: wywiad narracyjny, rozmowa biograficzna pełnią  także  funkcje sprawczą i terapeutyczną, a rekonstrukcja wydarzeń poprzez możliwość odnalezienia momentów przełomowych, nazwania doświadczeń krystalizujących  w biografii, wspiera procesy konstruowania tożsamości, prowokuje do stawiania istotnych egzystencjalnie pytań, w niektórych wypadkach umożliwia także dokonanie procesu biografizacji. Na zakończenie nieco miejsca poświęcam autoetnografii i jej związkom z autobiografią.

Słowa kluczowe:

biografia, badanie biograficzne, tworzywo, opowieść, psychoterapia



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Zasady cytowania

Karkowska, M. (2021). Biografie i badania biograficzne – pojęcia, tworzywo, funkcje: Dlaczego warto gromadzić wspomnienia?. Biografistyka Pedagogiczna, 6(1), 263–277. https://doi.org/10.36578/BP.2021.06.04

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Logo Open Access

"Biografistyka Pedagogiczna"  uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.

Okres realizacji: 2023-2024 rok.

Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN

Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1