Zamierzeniem autorek niniejszego artykułu jest przedstawienie sytuacji społecznej kobiet będących matkami wychowującymi dzieci w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Artykuł rozpoczyna się od krótkiej refleksji dotyczącej sposobu odbywania kary pozbawienia wolności przez matki i towarzyszące im dzieci. Okazuje się, że wiele ze zmian dotyczących powyższej sytuacji wprowadzono dopiero po II wojnie światowej. Duże znaczenie miała działalność Marii Łopatkowej, która stworzyła nurt określany mianem pedagogiki serca. Zauważyła ona, że w celu prawidłowego wychowania dziecka ważne są pierwsze lata życia dziecka. Wtedy właśnie nawiązuje się najsilniejszy emocjonalny kontakt dziecka i matki. Z tego też powodu M. Łopatkowa zaszczepiła inicjatywę założenia Domu Matki i Dziecka przy Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Stwarza to możliwość wychowania dziecka w warunkach pozbawienia wolności. Zmiany polityczne jako zachodziły w Polsce po 1989 roku stworzyły konieczność przestrzegania zasad praw człowieka. Oprócz tego Konstytucja z 1997 roku stworzyła koniczność dbania o macierzyństwo. W Kodeksie Karno-Wykonawczym z 1999 roku stworzono możliwość wychowania dziecka w warunkach kary pozbawienia wolności. Sytuacja społeczna jaka panuje w Domu Matki i Dziecka jest możliwa do odtworzenia na podstawie badań jakie zostały przeprowadzone przez autorkę. W takcie badań wykorzystano metodę badań jakościowych w formie wywiadu. Dzięki temu możliwe stało się poznanie subiektywnych opinii matek odbywających karę pozbawienia wolności w Domu Matki i Dziecka. W artykule przytoczono wypowiedzi respondentek, które oceniły sytuację społeczną w Domu Matki pod względem materialnym, bytowym, relacji z innymi osadzonymi oraz pod względem warunków wychowania dzieci. Dodatkowo przytoczono opinię osadzonych na temat resocjalizacji. Jest to o tyle ważne, gdyż resocjalizacja jest jedną z oddziaływań, jakie są wpisane w działalność Domu Matki i Dziecka. Poznanie subiektywnej opinii osadzonych na ten temat stanowi ważną opinie na temat sytuacji społecznej, która towarzyszy im każdego dnia w Domu Matki i Dziecka. Dom w Krzywańcu to przykład sytuacji społecznej jakie dotyczy osadzonych kobiet wychowujących dzieci.
Zasady cytowania
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
"Biografistyka Pedagogiczna" uzyskała dofinansowanie na lata 2022-2024 ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój Czasopism Naukowych”.
Okres realizacji: 2023-2024 rok.
Wartość dofinansowania 65 992,00 PLN
Numer umowy: RCN/SP/0434/2021/1